Status objawień w Montichiari-Fontanelle


Z uwagi na wątpliwości, jakie pojawiają się polskiej przestrzeni publicznej odnośnie statusu objawień w Montichiari-Fontanelle, zwróciliśmy się do diecezji Brescia we Włoszech z odpowiednimi zapytaniami. Z zebranych materiałów i rozmów na miejscu, w Montichiari i Fontanelle, także odpowiedzi drogą korespondencyjną, wyłania się przedstawiony niżej obraz sytuacji. Tutaj przedstawiamy te informacje skrótowo. Pełne materiały i wypowiedzi zostały opublikowane w dwumiesięczniku "Królowa Różańca Świętego" nr 59 (6/2022) – zobacz tutaj.

Przede wszystkim z radością należy przyjąć fakt, że od 2013 roku dzięki biskupowi diecezji Brescia podjęto starania o uregulowanie statusu miejsca objawień i zdefiniowanie na nowo współpracy z wiernymi. Ponadto ksiądz bp Antonio Tremolada w ostatnich latach wyznaczył dalsze cele działania, porządkując sprawy wokół objawień w Montichiari-Fontanelle. Oto niektóre z owoców jego decyzji.

Szerzej o tych wszystkich poruszonych tu sprawach opowiadam na filmie:



Ustanowienie sanktuarium Maryi Róży Duchownej i Matki Kościoła na miejscu objawień


Datę 7 grudnia 2019 r. nosi Dekret ustanowienia sanktuarium diecezjalnego RÓŻY DUCHOWNEJ I MATKI KOŚCIOŁA w miejscowości Fontanelle koło MONTICHIARI. Ustanowienie sanktuarium w kaplicy na miejscu objawień jest pozytywnym gestem Kościoła i odpowiedzią na liczne pielgrzymki z Włoch oraz świata. Dokonując poświęcenia, ks. Bp Tremolada powiedział, że:

Wypełniając ten uroczysty gest, wchodzimy na szlak, który został już otwarty i przetarty przez rzeszę tych wszystkich, którzy tu w tym miejscu przed nami otwierali swoje serca w modlitwie na działanie Ducha Świętego, dawcę nowego życia w wierze. Pragniemy przeżywać te chwile także i we wspólnocie z tysiącami osób na całym świecie, które zwracają się do Dziewicy Maryi, wzywając jej pomocy jako Róży Duchownej i Matki Kościoła tak jak była Ona wzywana tu w Fontanelle podczas wszystkich wydarzeń, które widziały Ją̨ jako protagonistkę.


W Dekrecie ks. bp. Tremolada podaje powody decyzji, w tym, że:

Montichiari, w ostatnich dziesięcioleciach stały się ważnym punktem odniesienia duchowego i miejscem pielgrzymek dla tysięcy wiernych z Włoch i z zagranicy; Po rozważeniu że geneza historyczna tego imponującego fenomenu modlitwy i czci ku Matki Naszego Pana – tu wzywana jako Róża Duchowna i Matka Kościoła powiązana jest w sposób niepodrzędny z doświadczeniem duchowym Pieriny Gilli (1911–1991).


Skłoniło do biskupa miejsca do podjęcie na nowo badania objawień, jakie miała Pierina Gilli

Biskup Tremolada podkreśla, że:

…geneza historyczna tego miejsca i jego sukcesywny rozwój są wciąż przedmiotem wnikliwych badań ze strony autorytetu Kościoła. (…). Od roku 2001 moi czcigodni Poprzednicy w ścisłej współpracy ze Stolicą Apostolską, podkreślali konieczność przyjęcia i uznania kultu publicznego rozwijającego się w tych miejscach, kierując tymże kultem poprzez odpowiednie dyrektoria diecezjalne.


Rewizja wcześniejszych decyzji biskupów diecezji Brescia


W związku z powyższym nastąpiło ponowne otwarcie procesu kościelnego, który ma za zadanie zbadać objawienia w Montichiari. Po latach zaniedbań i zarzutów skierowanych do Pieriny Gilli jako osoby rzekomo chorej psychicznie, z troską i wnikliwością Kościół pochyla się nad jej pismami, jej życiem oraz orędziami z Fontanelle. Z rozmów z duchownymi na miejscu widać niezwykłą troskę i zaangażowanie, a także ubolewanie nad tym, że wcześniejsze badania były prowadzone w sposób niewłaściwy i oparte na pomówieniach.

Na pytanie: "Jak rozumieć zmieniające się orzeczenia biskupów co do objawień w Fontanelle?", ksiądz Albą odpowiada:

Ocenę dokonaną po przeprowadzeniu dochodzenia diecezjalnego w 1947 r. w sprawie Pieriny Gilli aż do 2013 r. uznawano za pewnik i nigdy nie rozpatrzono jej ponownie. Uznanie Pieriny za niewiarygodną i niezrównoważoną na poziomie psycho-fizycznym zawsze pociągało za sobą negatywne opinie co do domniemanych objawień. Takie stanowisko przedstawiano nieustannie Stolicy Apostolskiej aż do 2013 roku.



Ksiądz Marco Alba, który został wyznaczony jako Delegat diecezji do spraw Montichiari-Fontanelle, powiedaział nam, że pierwsze dochodzenie, zakończone w 1947 r.

zakończyło się negatywnym orzeczeniem, podważając wiarygodność i równowagę psycho-fizyczną Pieriny

.

Kolejni biskupi Brescii "ostrożniej podchodzili do tematu objawień, wstrzymując się od wydania ostatecznego orzeczenia."

Ustanowienie nowej Komisji


Podjęto zatem od 2013 r. nowe prace badawcze, które w ostatnim czasie nabrały nowego tempa. Są to działania:

o charakterze sądowo-procesowym, psychologicznym i farmakologicznym z pewnością skłaniają się ku odmiennemu stanowisku w sprawie Pieriny Gilli.



Najnowsze badania odnoszą się do wiarygodności i pobożności Pieriny Gilli, a także badań doktrynalnych i teologicznych wypowiedzi Pierini i spisanych przez nią Orędzi. Ks. Marco albą kontynuuje:

W lipcu 2022 r. została powołana do życia przez naszego Biskupa międzynarodowa Komisja naukowo-teologiczna (…) [która] za zadanie wspomóc naszego Biskupa oraz Stolicę Apostolską w niełatwym rozeznaniu mającym na celu zaklasyfikowanie owych wiadomości jako osobiste doświadczenia mistyczne (objawienia o charakterze prywatnym) lub jako objawienia o charakterze publicznym.


Ksiądz Marco Albą mówi, że "pozytywny wynik pierwszych prac badawczych bez wątpienia zachęciły biskupa Tremoladę do ustanowienia sanktuarium, aby pielęgnować dary łaski i krzewić życie sakramentalne in loco (tj. na miejscu)". Zatem należy z modlitwą oczekiwać dalszych decyzji z przekonaniem o tym, że proces badawczy jest nareszcie prowadzony kompleksowo i kompetentnie.

Marek Woś

Wszystkie cytaty za: "Królowa Różańca Świętego" nr 59 (6/2022) – zobacz tutaj.

Królowa Różańca 59
© 2013-2022 Prosimy nie kopiować tekstów bez naszej zgody Kontakt

Strona korzysta z ciasteczek do celów statystycznych oraz w skrzynce intencji

Książka

Przeczytaj całość w książce